Stories
Slash Boxes
Comments
NOTE: use Perl; is on undef hiatus. You can read content, but you can't post it. More info will be forthcoming forthcomingly.

All the Perl that's Practical to Extract and Report

The Fine Print: The following comments are owned by whoever posted them. We are not responsible for them in any way.
 Full
 Abbreviated
 Hidden
More | Login | Reply
Loading... please wait.
  • I think its simply the fact that they are staples of Indian cooking, so the Indian grocer can't get away with high prices.

    Another example is agar, which is a substance derived from seaweed that is quite similar to gelatin, and can be used to make vegetarian pudding/jello/mousse/whatever.

    If you go to a Western store that has it (say, a coop like that one on the East Side in Pittsburgh), it'll cost you a _lot_ of money.

    But in Asia, they make a number of jello-like desserts, and they don't use gelatin, they use agar. So go to an Asian grocer and agar is really cheap.